Informacje
Statut fundacji
Postanowienia ogólne
§1.
- Fundacja pod nazwą Fundacja Wsparcie i Praca Osób Niepełnosprawnych zwana dalej Fundacją została ustanowiona przez Marcina Szymczaka, zwanego dalej Fundatorem, na podstawie aktu notarialnego Repertorium A Nr 300 / 2012 przez notariusza Annę Glegołę , w Kancelarii Notarialnej w Markach przy ulicy Bandurskiego 22a lok. U1 , w dniu 08.02.2012r. i działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 o fundacjach (Dz. U. Nr 46, poz. 203 z późniejszymi zmianami) i niniejszego statutu.
- Fundacja jest apolityczna i nie związana z żadnym wyzwaniem.
- Fundacja jest organizacją użyteczną społecznie, pomagającą rozwiązać szeroko pojęty problem osób niepełnosprawnych.
- Fundacja podejmując jakiekolwiek działania w szczególności wobec swoich członków, wolontariuszy, pracowników lub ich osób bliskich jest zobowiązana przestrzegać przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, ze zmianami).
§2.
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Rokiem obrotowym Fundacji jest rok kalendarzowy.
§3.
Siedzibą Fundacji jest miejscowość m. st. Warszawa.
§4.
- Terenem Działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
§5.
Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz Prezydent m.st. Warszawy.
§ 6.
Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie.
§7.
Fundacja posługuje się pieczęcią Fundacji.
§8.
Fundacja może ustanowić odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
Cele i zasady działania Fundacji
§9.
Celem Fundacji jest:
- prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz aktywizacji zawodowej i integracji społecznej osób niepełnosprawnych,
- działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
- działalność na rzecz upowszechniania i ochrony praw człowieka oraz swobód obywatelskich,
- wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych,
- wszechstronna pomoc uchodźcom z Ukrainy,
- działalność szkoleniowa.
§10.
Fundacja realizuje swoje cele przez niedochodowe :
- świadczenie bezpośredniej i pośredniej pomocy finansowej, rzeczowej, informacyjnej, organizacyjnej, oświatowej i kulturalnej na rzecz osób niepełnosprawnych,
- organizowanie ośrodków wsparcia oraz miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych,
- organizowanie i finansowanie wypoczynku osób niepełnosprawnych,
- organizowanie, wspieranie i dofinansowywanie krajowych i zagranicznych imprez charytatywnych, informacyjnych, sportowych i artystycznych w tym wystaw, konferencji, szkoleń, publikacji,
- współpracę z organami administracji państwowej, samorządowej oraz organizacjami społecznymi w zakresie procesu aktywizacji zawodowej i integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem,
Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego. Obie te formy wyodrębnia się rachunkowo w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników zgodnie z przepisami o rachunkowości.
§ 11.
Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób i instytucji, których działalność jest zbieżna z celami statutowymi Fundacji.
§ 12.
Statut zabrania:
- udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników Fundacji oraz osób z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanymi dalej „osobami bliskimi”.
- przekazywania majątku Fundacji na rzecz jej członków, członków organów lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeśli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
- wykorzystywania majątku Fundacji na rzecz jej członków, członków organów lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to bezpośrednio wynika z celu statutowego.
- zakupu towarów i usług od podmiotów , w których uczestniczą członkowie Fundacji, członkowie organów Fundacji lub jej pracownicy oraz osoby bliskie na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Majątek i dochody Fundacji
§13.
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 1000 zł (jeden tysiąc złotych), wpłaconej przez fundatora oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
§14.
Dochodami Fundacji zwiększającymi jej majątek są :
- darowizny, spadki, zapisy, subwencje i inne nieodpłatne przysporzenia,
- odsetki bankowe i przychody z majątku,
- dochody ze zbiórek publicznych,
- dochody z praw majątkowych ,
§15.
- Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków, i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów.
- W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, jej Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili złożenia tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
- Dochody uzyskiwane z majątku Fundacji przeznaczone są wyłącznie na realizację celów statutowych oraz na pokrycie niezbędnych kosztów działalności Fundacji.
§16.
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
§17.
Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i księgi rachunkowe według zasad obowiązujących osoby prawne.
Działalność Fundacji
§18.
Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej. O rozpoczęciu działalności gospodarczej i innych sprawach z nią związanych decyduje Zarząd Fundacji.
Organy fundacji
§19.
Organami Fundacji są:
- Rada Fundacji zwana dalej Radą,
- Zarząd Fundacji zwany dalej Zarządem,
Rada Fundacji
§20
- Rada jest organem stanowiącym, nadzorczym i opiniującym Fundacji.
- Rada składa się z co najmniej trzech członków.
- Nie można łączyć członkostwa w Radzie z członkostwem w Zarządzie.
- Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić te funkcję lub w przypadku rozszerzenia składu Rady, powołuje swoją decyzją Rada.
Członkowie Rady
§21.
- Członkowie Rady:
- nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży i zakwaterowania,
- nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Rady może nastąpić w wyniku uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Rady. Fundator nie może w ten sposób zostać pozbawiony członkostwa w Radzie Fundacji.
- Członkostwo w Radzie Fundacji ustaje w przypadku pisemnej rezygnacji z członkostwa lub śmierci członka Rady.
§22.
- Rada zbiera się co najmniej raz w roku i działa według uchwalonego przez siebie regulaminu.
- Radę zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek co najmniej dwóch Członków Rady lub całego Zarządu złożony na piśmie.
- Rada podejmuje decyzje na piśmie w formie uchwał, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej składu. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Rady. Głosowanie może odbywać się pisemnie.
- Rada może podejmować uchwały w trybie pisemnym bez wyznaczenia posiedzenia. Za datę podjęcia uchwały uważa się wówczas datę otrzymania przez Przewodniczącego Rady uchwały podpisanej przez wszelkich członków Rady z zaznaczeniem czy dany członek Rady głosuje za, przeciw czy wstrzymuje się od głosu. Przewodniczący Rady rozsyła wszystkim członkom Rady projekt uchwały przesyłką poleconą albo pocztą elektroniczną (jeśli członek Rady wyraził na to zgodę na piśmie) wraz z informacją, że będzie czekał na odesłanie podpisanej uchwały w ciągu 5 dni od daty rozesłania projektu uchwały.
- Rada może podejmować uchwały bez wyznaczenia posiedzenia, przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (telefon, telekonferencja, poczta elektroniczna itp. środki techniczne) pod warunkiem że wszyscy członkowie Rady wyrażą zgodę na podjęcie uchwały w tym trybie oraz będą uczestniczyć w jej podjęciu. Uchwała w powyższym trybie podejmowana jest w ten sposób, że Przewodniczący Rady komunikuje się po kolei bądź jednocześnie ze wszystkimi członkami Rady i przedstawia im projekt uchwały a następnie oczekuje na oddanie przez poszczególnych członków Rady głosu w sprawie uchwały za pośrednictwem ustalonego środka telekomunikacyjnego przez wskazany okres czasu, który nie może być krótszy niż 30 minut licząc od momentu przedstawienia danemu członkowi Rady treści projektu uchwały, nie oddanie głosu w wyznaczonym okresie czasu jest jednoznaczne ze sprzeciwem danego członka Rady, co do takiego trybu podjęcia uchwały. Z przebiegiem takiego głosowania Przewodniczący sporządza protokół, który podpisują biorący udział w głosowaniu członkowie Rady na najbliższym posiedzeniu.
- Uchwała Rady podjęta w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość jest ważna gdy wszyscy członkowie Rady zostali powiadomieni o treści projektu uchwały.
- Podejmowanie uchwał w określonym w ustępie 5 i 6 powyżej nie dotyczy zatwierdzania sprawozdań i programów działalności Fundacji oraz decydowania w sprawach osobowych.
§23.
Do zadań Rady należy:
- nadzór i kontrola nad działalnością Fundacji, w szczególności kontrola majątkowa Fundacji,
- wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji,
- powoływanie i odwoływanie Zarządu z wyjątkiem § 24 pkt. 1,
- podejmowanie decyzji o zatrudnianiu członków Zarządu i ustalanie ich wynagrodzenia,
- ocena pracy Zarządu, przyjmowanie całorocznych sprawozdań z działalności Fundacji, zatwierdzanie rocznych sprawozdań finansowych i udzielanie członkom Zarządu absolutorium,
- podejmowanie decyzji o połączeniu się z inną Fundacją lub o likwidacji Fundacji,
- dokonywanie zmian w statucie Fundacji,
- ustanawianie zasad udzielania dotacji i innych form pomocy ze środków Fundacji,
- delegowanie członków Rady na okres nie dłuższy niż okres 6 miesięcy do czasowego wykonywania czynności członków Zarządu, którzy zostali odwołani, złożyli rezygnację lub z innych przyczyn nie mogą wykonywać swoich czynności,
- wyrażanie zgody na utworzenie stałej lub czasowej placówki terenowej,
Zarząd Fundacji
§24.
- Członków pierwszego składu Zarządu powołuje Fundator.
- Zarząd składa się z dwóch do pięciu członków (w tym Prezes i Wiceprezes) powoływanych przez Radę na trzyletnią kadencję z wyjątkiem pkt. 1.
- Fundator może zostać członkiem Zarządu.
- Zarząd w całości lub jego poszczególni członkowie mogą być odwoływani przez Radę przed upływem kadencji w drodze uchwały podjętej jednomyślnie przez wszystkich członków Rady.
- W razie zmian w składzie zarządu w ciągu kadencji okres pełnienia funkcji przez nowo powołanych członków kończy się z upływem kadencji całego Zarządu.
§25.
Członkostwo w Zarządzie wygasa na skutek śmierci, długotrwałej choroby uniemożliwiającej udział w pracach Zarządu, zrzeczenia się członkostwa lub odwołania.
§26.
- Zarząd kieruje bieżącą działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Do zadań Zarządu należy :
- uchwalanie rocznych i wieloletnich planów działalności Fundacji,
- zarządzanie majątkiem Fundacji,
- przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów,
- realizowanie szczególnych dyspozycji darczyńców, o ile nie są one sprzeczne z celami Fundacji bądź postanowieniami statutu,
- sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych Fundacji oraz tocznych sprawozdań z działalności Fundacji,
- realizowanie zadań wyznaczonych przez Radę,
- Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zarządu.
- Uchwały zarządu mogą być podejmowane z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, o ile wszyscy członkowie Zarządu wyrażą na to zgodę.
- Zarząd może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnionym zakresem spraw, należących do spraw Fundacji.
- Zarząd co roku jest zobowiązany przedłożyć Radzie Fundacji:
- roczny plan działalności oraz roczny plan finansowy Fundacji nie później niż do 31 marca roku, którego te plany dotyczą, zarządzanie majątkiem Fundacji,
- roczne sprawozdanie z działalności oraz roczne sprawozdanie finansowe Fundacji nie później niż do 31 marca roku, następującego po roku, którego te sprawozdania dotyczą.
Sposób reprezentacji
§27.
- Oświadczenie woli w imieniu Fundacji z zastrzeżeniem ust. 2 składają członkowie Zarządu jednoosobowo.
- W sprawach dotyczących zobowiązań majątkowych których wartość nie przekracza 5 tyś. zł (słownie: pięciu tysięcy) oświadczenie woli może składać jednoosobowo Prezes Fundacji. W sprawach dotyczących zobowiązań których wartość przekracza 5 tyś. zł (słownie: pięciu tysięcy) oświadczenie woli składa Prezes i Członek Zarządu działając łącznie.
Zmiana Statutu
§28.
Zmiany statutu dokonuje Rada w formie uchwały podjętej zwykłą większością głosów, zawsze za zgodą Przewodniczącego Rady w obecności co najmniej połowy członków Rady.
Połączenie z inną fundacją
§29.
- Fundacja może, dla efektywnego realizowania swoich celów, połączyć się z inną Fundacją.
- Decyzję o połączeniu podejmuje Rada w formie uchwały powziętej zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Rady.
Likwidacja Fundacji
§30.
- Rada podejmuje uchwałę o likwidacji Fundacji w przypadku osiągnięcia celu, dla którego Fundacja została ustanowiona lub w razie wyczerpania środków finansowych i majątku Fundacji.
- Rada w uchwale, o której mowa w ust. 1 powołuje likwidatorów.
- Jeżeli po likwidacji Fundacji pozostaną środki finansowe, zostaną one przekazane na cele pożytku publicznego innym, wskazanym przez Radę organizacjom pożytku publicznego, działającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, których cele statutowe zbliżone są do celów Fundacji.
Postanowienia końcowe
§31.
Statut wchodzi z dniem zarejestrowania Fundacji przez Sąd.
Warszawa, 31.03.2022r.